2024 Balandžio 19 19:54:05

image Demokratija ir ne tik ... image
Sausio 14-23 dienomis mes, devyni Naujosios Akmenės Ramučių gimnazijos mokiniai ir dvi mokytojos, dalyvavome Erasmus+ finansuoto projekto, vykusio Zakopanėje (Lenkija), ,,Demo Factory“ veiklose. Šiame projekte dalyvavo 42 Portugalijos, Slovakijos, Lietuvos ir Lenkijos atstovai. Kelionė buvo tikrai ilga, bet  su gerais draugais ji neprailgo. Visas dienas dalyvavome įvairiose veiklose, kurių metu įgijome svarbių šiuolaikiniam jaunimui bendrųjų įgūdžių ir žinių, daug kultūrinės patirties. Praplėtėme savo akiratį ir į Lietuvą parsivežėme nuostabių prisiminimų.
Pirmoji diena prasidėjo ir baigėsi autobuse, o pirmoji stotelė buvo Krokuva. Kelionė į šį nuostabų miestą truko apie parą. Antrąją dieną su šypsenomis pasitikome Portugalijos, Slovakijos ir Lenkijos šalių atstovus ir susipažinę išėjome apžvelgti istorinio miesto, kuris, beje, yra labai svarbus Lietuvos istorijai, dėl to ši ekskursija su gidu buvo ne tik pramoga, bet ir naudinga pamoka.
Kitą dieną atvykome į Zakopanę – vietą, kurioje vyko pagrindinės projekto ,,Demo Factory“ veiklos. Visų pirma įsikūrėme ir galutinai vienas kitą pažinome, stebėjome kaip portugalai pirmą kartą savo gyvenime džiaugėsi sniegu. Sekančią dieną susipažinome su Zakopanės miesteliu, žaidėme  orientacinius žaidimus, dirbome grupėse. Kiekvieną dieną turėjome puikią galimybe kalbėti anglų kalba ir taip ne tik lavinome savo kalbos lygį, bet ir mokėmės pasitikėti savimi, nebijoti reikšti savo nuomonę, diskutuoti įvairiomis temomis.
Penktąją dieną pristatėme savo namų darbus apie demokratiją. Iškėlę savo valstybių ekonomines ir politines problemas, turėjome galimybę sudalyvauti šių temų debatuose. Tai buvo tikras iššūkis! Viską darėme pagal taisykles, debatai vyko remiantis Didžiosios Britanijos parlamento patirtimi. Buvo labai įdomu būti vienam iš parlamento (kurį sudarė šeši skirtingų šalių atstovai) narių, kalbėti ir išreikšti savo poziciją tam tikroje situacijoje, klausimais provokuoti kalbantįjį. Visa tai buvo savęs išbandymas ir žengimas iš komforto zonos. Tos pačios dienos vakarą susipažinome su Slovakijos bei Portugalijos šalimis, jų tradicijomis ir kultūra.
Šeštoji diena buvo prasminga, niūri ir įsimintina. Mes vykome į Aušvico koncentracijos stovyklą, kraupią vietą, kuri visada mums primins apie praeities klaidas. Po jos liko tik susimąstyti apie tai ko negalima daryti dabartyje bei ateityje, tai buvo pasaulinė tragedija, kurią prisimena visa žmonija.
Septintąją dieną, po projekte numatytų veiklų, vakare pristatėme savo šalį, po prakaitu šokome mūsų tradicinius šokius ir pasakojome kodėl taip mylime Lietuvą. Rankas pridėję prie širdies giedojome Lietuvos himną ir keistas jaudulys labai mus vienijo – jautėmės labai atsakingi už tai, ką darome... Tą patį vakarą vyko ir Lenkijos šalies atstovų pristatymas.
Aštuntoji diena – paskutinė projekto diena. Pasimėgavome paskutine kelione į Zakopanę, kurioje aplankėme didingus kalnus ir jaukų miestelį.
Vakare vyko oficialus projekto uždarymas, kurio metu buvo apibendrintos projekto metu nuveiktos veiklos, kurių kokybę užtikrino gausus įvairių metodų taikymas, ir mūsų nuveikti prasmingi darbai. Projekto dalyviams buvo išdalinti EUROPASS‘ai, kuriuose atsispindi projekto metu įgytų kompetencijų sąrašas.  Paskutinį vakarą taip pat išsiaiškinome kas buvo mūsų slaptas draugas, kuris kiekvieną dieną turėjo stebinti kiekvieną iš projekto dalyvių.
Tą naktį daugelis negalėjo sumerkti akių, nes tas rytas buvo paskutinis, todėl stengėmės kiek galėdami ilgiau pabūti kartu. Rytą liūdnai atsisveikinome, tačiau jei ir neteks daugiau sutikti naujųjų draugų, jie visada liks mūsų širdyse ir atmintyje. Visas šis praleistas laikas buvo nepakartojamas, todėl dabar galime tik dėkoti mokytojams už galimybę sudalyvauti šiame projekte. Projektas baigėsi, bet prisiminimai ir dalykai, kuriuos išmokome liks visada mūsų atmintyje. Galime jaunimui tik rekomenduoti dalyvauti tokiuose projektuose, nes tai nuostabi patirtis, išliekanti visą gyvenimą.

Naujosios Akmenės Ramučių gimnazijos moksleivės
Marija Zarembaitė ir Jorūnė Jurgelytė